Vyhledat

Nakládání s odpady v kanceláři? Papír a plast hrají hlavní roli.

Ekologie a snížení produkce odpadu je jedním z nejčastěji diskutovaných témat současnosti. Zatímco většina z nás doma poctivě třídí odpad a snaží se snižovat jeho produkci, v kancelářích a firmách se stále můžeme setkat s nepříliš ekologickým chováním. Jak tedy zlepšit nakládání s odpady v kanceláři?


Papírový odpad na skládce
Papírového odpadu je v kancelářích největší množství

Redukce množství papírového odpadu


Největším zdrojem odpadu v kancelářích je papír. Co kdybyste se tedy používání papíru zcela vzdali, nebo alespoň jeho používání omezili na nezbytné minimum? Možná vám připadá vytvoření bezpapírové kanceláře jako utopie, ale zamyslete se. Většinu dokumentů, faktur, dodacích listů a jiných účetních dokladů stejně používáte v elektronické formě. Tak na co zbytečně spotřebovávat papír? Pokud není zcela možné používání papíru odstranit, měli byste určit, pro jaké účely musíte papír používat a kdy se tomu můžete vyhnout. Jakmile vytvoříte přesná pravidla pro zacházení s papírem, nezapomeňte s nimi seznámit své zaměstnance či kolegy a důsledně tato pravidla prosazovat.


Zásobníky na papírové ručníky
Do papírového odpadu spadají také papírové ručníky používané hlavně na toaletách

Nepapírový odpad


Přestože papírový odpad představuje největší část kancelářského odpadu, existují i další zdroje, které lze eliminovat. Do kanceláře nakupujete například čisticí prostředky, náplně do tiskáren, výpočetní techniku a podobně. Přemýšlejte při nákupu tak, abyste získali stejné množství daného produktu v menším počtu obalů nebo úplně bez obalů. Můžete například zvolit takového dodavatele, který vám produkty bude zasílat ve vratných kontejnerech, které poté odešlete zpět. Pokud to není možné, vždy vybírejte alespoň takového dodavatele, který si od vás obaly odebere zpět. Zvýší se tak možnost jejich recyklace.


Modrá popelnice na papír
Třídění je základ nejenom pro papír, ale také pro plasty, biologický odpad a další

Odpady zahrnují i poškozená a neopravitelná zařízení, například tiskárny či počítače. V takovém případě můžete snížit množství produkovaného odpadu tím, že budete nakupovat kvalitní zařízení, které je snáze opravitelné a vydrží vám v provozu mnohonásobně déle.

43 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše