Vyhledat

Nejšpinavější místa ve vašem domě

Aktualizováno: 10. lis 2020


Vyčistili a uklidili jste svou domácnost od shora dolů, vydezinfikovali toaletu, setřeli prach a vyhodili všechny odpadky. Máte vysáto a důkladně vytřenou podlahu. Převlékli jste povlečení a dali prádlo do pračky. Na nic jste nezapomněli? V tomto článku se dozvíte jaká místa ve vašem domě skrývají množství nečistot a bakterií.


Hospodyně po náročném úklidu domácnosti

Kuchyně


Lednička


Číslo jedna na seznamu nejšpinavějších míst ve vašem domě je kuchyně.


Zvláštní pozornost by měla být věnována vnitřku ledničky. Bakterie E. coli a salmonella bývají obsaženy v tepelně neupraveném mase, ze kterého se mohou přenést na povrch lednice. Zapomenuté potraviny a jídlo, u kterého vypršela expirační doba, často zplesnivý a stávají se semeništěm pro spory.


Nejvíce péče je třeba věnovat spodní polici, na které má většina bakterií tendenci ulpívat. Je to způsobeno hlavně vlhkostí z potravin a kondenzací vzdušné vlhkosti. Čistěte lednici od vrchu dolů každé dva až tři týdny. Protože se jedná o místo, které přichází do styku s potravinami, doporučujeme přitom používat netoxický čistící prostředek.


Kuchyňský dřez


Dřez je domovem zbytků jídla, které vám zůstanou na talíři. Bakterie E. coli a salmonella se množí na vlhkých místech, takže dřez je pro ně ideálním prostředím. Některé zdroje uvádějí, že dřez je špinavější než záchodová mísa. Ujistěte se, že čistíte dřez alespoň jedenkrát týdně. Doporučujeme používat vhodný čistící prostředek, který zároveň dezinfikuje. K čištění můžete také použít věci, které naleznete doma (např. ocet). Ten vás ale nemusí zbavit nebezpečných bakterií, proto byste potom měli aplikovat dezinfekci, které bakterie zahubí.


Hygienicky čistý kuchyňský dřez

Koupelna


Odtok sprchy a umyvadla


Odpad ve sprše a umyvadle zachytává nečistoty, které z těla smyjeme. Vzhledem k tomu, že se bakteriím obecně daří ve vlhkém prostředí, je odtok ve sprše, ale i vaně a umyvadle, semeništěm bakterií a houbovitých zárodků. Pouhým prolitím odpadu horkou vodou se bakterií a spor nezbavíte. Doporučujeme odtok pravidelně čistit dezinfekčním prostředkem a odpad jednou za čas vyčistit speciálním prostředkem na čištění odpadů. Je také vhodně odtok vyčistit mechanicky (např. zubním kartáčkem). Ten použijte pouze jednou a po vyčištění jej zahoďte do koše.


Čištění a dezinfekce umyvadla

Stěny kolem vaší toalety


Po spláchnutí toalety dochází k rozstříknutí mikrokapek vody obsahujících bakterie do okolí. Pokud necháte mísu při spláchnutí otevřenou, bakterie se šíří do vzdálenosti téměř 5 metrů. Jak uvedl server Daily Mail s odkazem na studii zveřejněnou na webu Business Insider. Proto vždy před spláchnutím zavírejte víko toalety, abyste rozstříknutí těchto bakterií co nejvíce eliminovali. Zejména v tom případě, kdy je toaleta součástí koupelny. Obecně je také doporučováno mít toaletní potřeby a zubní kartáčky uzavřené ve skříňce.


Bakterie uvolněné při spláchnutí se usazují i na stěnách kolem toalety. Proto dbejte na důkladné umytí a dezinfekci obkladů kolem mísy. Vždy používejte vhodný prostředek, aby nedošlo k poškození obkladů a dalších materiálů.


Koupelnová rohožka


Koupelnová rohožka shromažďuje přebytečnou vodu, která kape z vašeho těla, jakmile opustíte sprchu nebo vanu. Protože bakteriím se daří ve vlhkém prostředí je důležité, abyste koupelnovou rohožku udržovali suchou. Po každém použití ji pověste a nechte uschnout. Alespoň jednou týdně ji vyperte spolu s dezinfekcí do pračky.


Čemu dalšímu věnovat pozornost?


Mezi nejšpinavější místa ve vašem domě patří také dálkové ovládání, vypínače, kliky dveří atd. — v podstatě vše, čeho se dotýkáte až několikrát denně. Vyčistěte tyto plochy vhodnými dezinfekčními prostředky. Lze také použít vhodné alkoholové ubrousky. Prevence šíření nečistot a bakterií je časté umývání rukou. Zejména poté, co přijdete z venku domů.


Koberce jsou proslulým shromaždištěm nečistot a zárodků. Proto je často vysávejte a pravidelně je nechávejte vyčistit úklidovou firmou.


Ujistěte se, že alespoň každé dva týdny měníte houbičky a utěrky na nádobí. Použité houbičky doporučujeme vyhazovat a měnit za nové. Bavlněné utěrky, stejně jako bavlněné ručníky, je dobré prát na vyvářku.


V tomto článku jsme se zaměřili na, dle našeho názoru, nejšpinavější místa v domácnosti. Pozornost byste měli věnovat i dalším místům ve vašem domě nebo bytě. Při použití čistících a dezinfekčních prostředků vždy postupujte dle návodu a používejte vhodné ochranné pomůcky.


#úklidbytu #úkliddomu #hagiena #dezinfekce #nečistoty #špína #úklidováfirma

33 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše